Web Tasarım

Web Tasarım

Web Tasarımının Multi-Talented’ları Yeğenler(!)

Kaldı mı günümüzde; bir firmanın veya markanın web sitesine el atmamış tek bir yeğen?

Ellerine, emeklerine sağlık! Ellerinden geleni yapan bu yeğenlere hiç mi hiç lafımız yok. Sonuçta elinden geldiğince bilgisayar kullanırken merak edip öğrendiği kadarıyla abisinin, dayısının, amcasının isteği doğrultusunda yapılan örneklere bakarak web sitesi tasarlıyor.Bu olay günümüzde bizim gibi web tasarım yazılım hizmetleri sunan firmaların en çok karşılaştığı sorundur benim yeğenim yaptı sitemizde şunu değiştirebilirmisiniz veya sektördeki diğer rakip firmanın web sitesini örnek göstererek bunun aynısını yaparmısınız.

Bizim lafımız; cirosunu eline almış, satışlarında hedefleri arş-ı alaya ulaştırmış; ama web sitesi denildiğinde sakalı terlememiş yeğenlere yüklenen markalara, firmalara!

Web tasarımı denildiğinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri, bir markanın başka bir markaya ait olan web sitesini beğenmesi ve hemen hemen aynısını kendi markası için istemesidir. Bu durum, web tasarımcısı için en büyük işkence, en büyük cezadır. Bir web tasarımı yapılırken, buradaki amaç, markanın kendisine, sektörüne uygun bir çalışma yapmak ve markanın imzası olacak bir web sitesi tasarlamaktır. 

Bu noktada bir markanın kendi imzasını taşıyacak olan web tasarımı için bilinmesi gerekenler şunlardır:

  • Web Sitesi Haritası: Web tasarımına başlamadan önce, tüm bu süreçte size en büyük kolaylığı sağlayacak olan birinci kalem, web haritasıdır. Web haritası, sitenin içindekiler kısmıdır ve web sitesinde nelerin yer alıp, almayacağının belirlenmesidir.
  • Web Site Tasarımı: Eğer artık bir haritanız, yani web içeriğiniz var ise, bu içeriklerin web sitesinde nerede ve nasıl görüneceğine karar verebiliriz. Bu konuda en sağlıklısı, web tasarımı yaptırdığınız ajansa güvenmek olacaktır. Çünkü web tasarımını yapan ajans, unutmayın ki bu konuda işinin uzmanı ve neyin aslında ne şekilde iyi veya kötü görüneceğini çok iyi biliyor. Aynı zamanda web tasarımı, sitenin kullanışlılığını da belirleyen önemli adımlardan biridir. Sitenizi ziyaret eden biri, siteyi karmaşık, boğucu ya da dağınık bulursa, çok fazla vakit geçirmeyecektir.
  • Web Tasarımında Dikkat Edilecek Hususlarda Kolaya Kaçmamak: Özellikle kurumsal markalar, web sitelerinin renklerinde ve genel hatlarında kurumsal renklerine bağlık kalmak ve uyumluluğu bu şekilde yakalamak isterler. Ancak web tasarımı için kurumsal renkleriniz, çok yoğun kalıyorsa veya sitenin okunabilirliğini kısıtlayıp, gözü yorma durumunu artıyorsa, bu konuda çok da inatçı olmayın! Bırakın web tasarımınız için kurumsallığınızı da bozmayacak seçeneklere, ajansınız karar versin!
  • Kullanıcı Dostu Kullanım: Bir önceki maddede bahsettiğimiz sitenin dağınık veya karışık olması sonucunda, eğer bir kullanıcı aradığını sitenizde kolaylıkla bulamazsa fazla vakit geçirmeden rakip firmanın sitesine tıklıyor olacaktır. Bu nedenle web tasarımınızı yaptırırken, web tasarımı ajanslarıyla işbirliği içinde olmanız, bu işten daha karlı çıkmanızı sağlayacaktır.

 

Wr Reklam Ajansı ile iletişime geçtiğinizde sizin için hazırlayacağı web tasarım çalışmalarını sektördeki 17 yıllık geçmiş tecrübesi ile firmanızın sektörüne uygun diğer rakiplerinizin sitesinden benzersiz, sektörünüzün amacına uygun güncel web tasarım trendlerine uygun bir web sitesi tasarlar firmanız için. Web tasarım çalışmalarımızda grafik tasarım, animasyonlar ve içerikler ile de verilmek istenen mesaj ve bilgilerin estetikliğine dikkat ederek web sitenizin bir bütün halinde olmasını sağlar.